B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo language en
0212 640 70 26 - 01

Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşıma nedir? Taşımacılık'da bir tırı, bir uçağı veya komple bir konteyneri tam doldurmayan(kapsamayan) kargoların birleştirilerek aynı vasıta içerisinde taşınması işlemine parsiyel taşıma denir. Parsiyel taşıma da birden çok müşteri vardır, herbir kargo için CMR ve gümrükleme işlemi yapılır. Kargolar belli depolara veya taşınacak araçlara toplanır ve taşıması sağlanır.

Parsiyel taşımalarda fiyatlandırma taşınacak yükün araçta kapladığı yere göre(hacim) veya ağırlığına göre hesaplanır. Parsiyel taşımanın önemi ve özelliği ekonomik olmasıdır yani 3 palet için komple konteyner veya araç kiralamak yerine parça olarak taşınması, taşıma giderini çok düşürür, bu açıdan parça yükler için önemlidir. Havayolu, karayolu, denizyolu ile tüm dünya ülkelerine parsiyel taşıma yapmak mümkündür. Havayolları küçük ve hızlı gönderiler için pahalı olmasına rağmen dünyanın her yerine ulaştırılması mümkündür. Deniz yolları nisbi ucuz olmasına rağmen yol süresi uzun dur ve deniz olmayan bölgelere ulaştırmak çok zaman alır. Karayolları karadan ulaşılan bölgelere ortalama bir fiyatı vardır ve düzenli servisler bulmak mümkündür.

Parsiyel taşımalarda belli ölçütler kullanılır ve hesap edilir. Bunlar, metreküp bazlı, ağırlık bazlı, yada desi bazlı olarak sayılabilir. Parsiyel taşımalarda Kargonun eğer hacmi fazla ise hacim üzerinden, ağırlık fazla ise ağırlık üzerinden çevirme yapılarak hesap edilir.