B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo Facebook
B2cargo language en
0212 640 70 26 - 01

Cargo'nun Hikayesi

Dünya'da İlk Kez Lojistik Taşımacılığın Mimarları "Sibirya Kurtları"

Husky denilen bu akıllı köpek ırkı yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekme, Ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar. 1905 yılında bu köpekler Alaskaya götürüldü. Bölgenin coğrafi konumu ve soğuk hava şartları, halkın kasabalar, köyler ve şehirler arasındaki tüm ihtiyaçlarını karşılamak için bu güzel mavi gözlü hayvanların, dur durak bilmeyen enerjileriyle, kış şartlarına dayanıklılıklarından dolayı umut ışığı oldu. Alaska Bölgesinin, ilk lojistik kargo taşıma zincirini de bu kızak ekibi tarafından sağladılar. Bölgede 1925'te ortaya çıkan Difteri salgını için gereken ilaçları, bu köpeklerden oluşan bir sürü bölgeye getirmeyi başarmıştı. Bu olayla halkın hastalıktan ölmesini de engelleyen Husky'ler artık insanların büyük dikkatini çekecektir.

Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilir. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinirler. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcaklarda bunalırlar, eksi 60 derece soğukta yaşayabilirler.

Zeki, fazlasıyla oyuncu, sosyal, Ailelerine bağlı ancak inatçı ve haylaz köpeklerdir. Zeki ve sosyaldirler, çok kolay öğrenirler ama kendi mantıklarınca amaçsız buldukları komutlara uymamakta ısrar ederler. Hava sıcak olmadığı sürece koşup oynamayı çok severler ancak sıcaklarda korunmalı serin bir yerde tutulmalıdırlar.